Telefon Kütüphanesi

Telefon Kütüphanesi

Telefon Kütüphanesi logosu

Telefon Kütüphanesi logosu

Telefon Kütüphanesi

​​​​​​​​​​​​​​Servis Bilgisi

​​Telefon Kütüphanesi Mobil Uygulaması görme engellilerin hayata eşit katılabilesine imkan sunan günlük hayatını kolaylaştıran özellikleri olan ücretsiz, görme engelli belgesi ile şifre alınarak kullanılan ücretsiz bir uygulamadır. Erişilebilirlik standartlarına uygun geliştirilen uygulamaya ücretsiz olarak iOS/Android/HMS marketlerden ulaşılabilir.

 • Türkiye’nin ilk telefonda sesli kitap hizmetidir. ​ Telefon Kütüphanesi 2012 yılında sabit telefonlardan sunulan bir hizmet olarak hayatına başlamış, 2015 yılında mobil uygulamaya dönüşmüştür. Uygulamada 50’den fazla kategoride 2 binin üzerinde sesli kitap bulunmaktadır.
 • Türkiye’de ilk geliştirilen «Para Tanıma» özelliği ile görme engellilerin bir başkasına ihtiyaç duymadan ve güvenle alışveriş yapmasına olanak sağlamaktadır. Kağıt Türk Lirası telefon kamerasına tutulduğunda sesli olarak miktarı duyulur. Üstelik çevrim dışı da kullanılabilen bir özelliktir.
 • Telefon Kütüphanesi Türkiye’de görme engellilere sesli betimlemeli resim sergisi sunan ilk uygulamadır. Uygulamada yer alan “Tablolar Konuşuyor” bölümünde 30 dünyaca ünlü tablo sesli betimlemeleri ile yer almaktadır.
 • Telefon Kütüphanesi uygulaması ile Türkiye’de ilk kez görme engelli kullanıcılar 6 binden fazla ilacın prospektüslerine sesli olarak erişebilmektedir. ​RxMediaPharma İnteraktif İlaç Bilgi Kaynağı iş birliği ve geliştirilen barkod okuma özelliği ile kullanıcı ilacın kutusunu gelişigüzel telefon ekranına tuttuğunda, telefon kamerası ilacın barkodunu saniyeler içinde tanımakta ve ilacın ismi ile birlikte kullanım talimatları bilgilerine sesli ulaşılmaktadır.

Ücretsiz

 • ​Dünya İletişim Ödülleri (WCA)-En İyi İçerik – Telefon Kütüphanesi
 • SABRE-PR Ödülleri-İtibar Yönetimi Üstün Başarı Ödülü
 • TÜHİD Altın Pusula KSS kategorisi birincisi
 • Avrupa İş Ödüller (EBA) “Çevre ve Kurumsal Sürdürülebilirlik, ülke birincisi
 • TÜHİD Altın Pusula Jüri Özel Ödülü, Tablolar Konuşuyor
 • “European Excellence Awards” ülke birincisi, Tablolar Konuşuyor
 • SABRE-PR Ödülleri- EMEA Bölgesi ülke birincisi, Tablolar Konuşuyor
​​

Diğer Erişebilirlik Servisleri

Erişilebilir Yaşam görseli

Erişilebilir Yaşam

Engellilerin günlük hayata katılımlarına katkı sağlayan, engellilerin günlük hayatta yaşadığı sorunlara somut çözümler getiren çeşitli servisleri bir arada sunan tüm operatörler için ücretsiz mobil uygulamadır.

Ücretsiz
Sesli Konum Bilgisi görseli

Sesli Konum Bilgisi

Sesli Konum Bilgisi Servisi ile bulunduğunuz konuma en yakın hastane, eczane, taksi ve karakol noktalarının adreslerine tek numara üzerinden dinleyebilirsiniz.

Ücretsiz
Kitaplara Ses görseli

Kitaplara Ses

Kitaplara Ses Mobil Uygulaması görme engelliler yararına gönüllülerin kitap seslendirmesini sağlayan bir uygulamadır.

Ücretsiz