Hattınızı yurt dışı kullanımına açmak için

 • Yurtdışına çıkmadan önce faturalı/faturasız hattınızın uluslararası dolaşıma (roaming) açık olduğundan emin olmalısınız.

AC yazıp 5555'e ücretsiz SMS göndererek

*151# yazıp arama tuşuna basarak​

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri'ni arayarak (444 1 444)

Türk Telekom Uygulaması'ndan

www.turktelekom.com.tr'deki Online İşlemler menüsünden hattınızı uluslararası dolaşıma açtırabilirsiniz.

 • Hattınızı uluslararası dolaşıma açtırmadan yurt dışına çıktıysanız, yurt dışındayken *151# yazıp Arama tuşuna basarak hattınızı yurt dışında kullanıma açabilirsiniz.
 • Gideceğiniz ülkede Türk Telekom'un uluslararası dolaşım ortaklığı olan operatörler listesini kontrol edebilirsiniz.ABD'de mobil hat kullanımlarınız ve kesintisiz iletişim sağlayabilmeniz için SIM kartınız ve cihazınızın 4.5G'ye uyumlu, 4.5G, VoLTE arama servislerinin açık olması gerekmektedir. VoLTE servisinizi VOLTE yazıp 5555'e göndererek açabilirsiniz.

Yurt dışında arama yaparken aşağıdaki sırayı izlemeniz gerekir:

1- "00" veya "+"

2- Aranılan Ülke Kodu

3- Alan Kodu

4- Telefon Numarası

Faturasız hat sahibi müşterilerimiz, yurt dışındayken CAMEL* anlaşması olan operatörlerde yukarıda belirtilen şekilde doğrudan arama yapabileceklerdir.

CAMEL anlaşması olmayan operatörlerde doğrudan arama yapılamadığında USSD Araması (Sembollü Arama) yapılabilecektir.

USSD Araması yapmak için *121* tuşlandıktan sonra aranacak ülke kodu ve telefon numarası girilir, ardından önce # sonra arama tuşuna basılır:

1- *121*

2- Ülke Kodu

3- Telefon Numarası

4- #

Arama Tuşu

USSD yöntemi ile yapılan çağrıların dakikası 50 Kr olarak ücretlendirilir.

*CAMEL, Faturasız müşterilerin, yurtdışında GSM servislerinden TL bakiyelerini kullanarak yararlanabilmeleri için GSM şebekesi üzerinde desteklenmesi gereken sinyalleşme protokolüdür. Yurtdışında arama yapma, SMS gönderme, internet kullanımı yapma işlemlerinizin yanı sıra çağrı aldığınızda da ücretlenirsiniz. Size göndereceğimiz bilgilendirme SMS'inde konsolosluk çağrı merkezi numarasına ulaşabilirsiniz.

Yurt dışındayken, her türlü konuda destek almak için Türk Telekom Müşteri Hizmetleri'ne +90 555 1 500 500 'den ulaşabilirsiniz.

Faturalı hat sahibi müşterilerimiz için yurt dışında iken tüm ülkelerden Türk Telekom Müşteri Hizmetleri'ni aramak, çağrı başına 45 Kr olarak ücretlendirilecektir.

Faturasız hat sahibi tüm müşterilerimiz için yurt dışında iken tüm ülkelerden Türk Telekom Müşteri Hizmetleri'ni aramak, çağrı başına 60 Kr olarak ücretlendirilecektir.

Yurt dışında telefonunuz otomatik olarak Türk Telekom'un yurt dışı anlaşmalı operatörlerine bağlanır. Herhangi bir sebeple bu bağlantının yapılamaması halinde:

IOS işletim sistemine sahip cihazlarda:

 • Cihazın AYARLAR sekmesine giriş yapın.
 • Menüden HÜCRESEL seçeneğini bulup giriş yapın.
 • Ağ Seçimi sayfasındaki OTOMATİK yazısının yanındaki onayı kapatın.
 • İşlem sonrasında ekrana ARAMA Sayfası gelecek ve birkaç saniye sonra ekrana bulunduğunuz bölgedeki GSM Operatörlerinin isimleri gelecektir.
 • Bu sayfadan anlaşmalı operatörlerimizden birini seçmeniz yeterli olacaktır.

Android işletim sistemine sahip cihazlarda:

 • AYARLAR sekmesine giriş yapın.
 • BAĞLANTILAR menüsüne giriş yapın.
 • MOBİL AĞLAR menüsüne giriş yapın.
 • AĞ OPERATÖRLERİ kısmından OTOMATİK OLARAK SEÇ yazısının yanındaki onayı kapatın.
 • AĞLARI TARA diyerek gelecek olan listeden anlaşmalı operatörlerimizden birini seçip operatör seçimini tamamlayabilirsiniz.

Anlaşmalı operatörlerimizin listesine şu linkten ulaşabilirsiniz:
Anlaşmalı Operatörler

Hattınızı yurt dışında kullanırken hattınıza tanımlı herhangi bir yurtdışı paketi veya kampanyası yok ise paketsiz kullanımlarınız yurt içindeki tarifenizden bağımsız olarak Dünya Varmış Tarifesi ile ücretlendirilirsiniz.

 • *151# yazıp arama tuşuna basarak
 • Turktelekom.com.tr Online İşlemler menüsüne ya da Türk Telekom Uygulaması'na giriş yaparak
 • Türk Telekom Müşteri Hizmetleri'ni arayarak (444 1 444)

Bulunduğunuz ülkede geçerli paketleri görüntülemek için Yurtdışı Rehberi'mizi kullanabilirsiniz. Paket satın almadan önce mutlaka geçerli olduğu ülkeleri kontrol ediniz.

Yurt dışı veri hizmeti durdurma servisiyle, yurt dışında, paket aşımı veya paketsiz internet kullanım tutarınız vergiler dahil 100 TL'ye ulaştığında kısa mesaj ile bilgilendirilirsiniz. Farklı bir tercihiniz yoksa paket aşımı veya paketsiz internet kullanım tutarınız vergiler dahil 250 TL/ seçtiğiniz farklı durdurma limitine ulaştığında yurtdışında internet kullanımınız durdurulur.

Yurt dışı paket aşımı veya paketsiz internet kullanımınızın 250 TL yerine 200 TL, 500 TL, 1000 TL, 2000 TL veya 5000 TL'de durdurulmasını seçebilir, durdurulma limit değişikliğinizi kısa mesaj yoluyla veya Türk Telekom Uygulaması'ndan, Müşteri Hizmetlerimizden yapabilirsiniz

Kısa mesaj ile durdurulma limitinizi ücretsiz olarak güncellemek için:

 • 200 TL aralığında durmak için YURTDISI 200 yazıp 5555'e gönderebilirsiniz.
 • 500 TL aralığında durmak için YURTDISI 500 yazıp 5555'e gönderebilirsiniz.
 • 1000 TL aralığında durmak için YURTDISI 1000 yazıp 5555'e gönderebilirsiniz.
 • 2000 TL aralığında durmak için YURTDISI 2000 yazıp 5555'e gönderebilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayınız.​​

Yurtiçinde özellikle sınır bölgelerinde (Kilis, Hatay, Mardin, Nusaybin, Edirne, İzmir, Kuşadası, Kaş vb..), hattı uluslararası dolaşıma açık müşterilerimiz, yabancı (yurt dışı) operatörlerin şebekesi üzerinden çağrı alıp çağrı yapabilir, yani uluslararası dolaşımdaymış gibi ücretlenebilir. Bu durumdan kaçınmak için müşterilerimiz mobil cihazının Ayarlar menüsünden, manuel (elle) şebeke seçimi ayarı yaparak Türk Telekom Mobil'i seçmesi gerekmektedir.

​​​