Telefon Kütüphanesi

Telefon Kütüphanesi

Telefon Kütüphanesi

İlkleri hayata geçiren Türk Telekom, bilgiye erişimde fırsat eşitliği ilkesinden hareketle, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) iş birliği ile Türkiye'nin ilk telefonda sesli kitap hizmeti ‘’Telefon Kütüphanesi’’ projesini 3 Aralık 2011 Dünya Engelliler Günü'nde hayata geçirmiştir. Görme engelliler için ücretsiz sesli kitap ve içerik hizmeti sunan Telefon Kütüphanesi'nde şiirden romana, tarihten kişisel gelişime, deneme sınavlarından, tasavvufa 50'den fazla kategoride 2 bine yakın sesli kitap, 20 adet dünyaca ünlü tablonun betimlemesi ve Anadolu Ajansı tarafından servis edilen anlık haberler bulunmaktadır.

Görme engelliler Telefon Kütüphanesi’ne, uygulamayı telefonlarına ücretsiz indirerek ve GETEM’den temin edecekleri şifrelerle kayıt yaparak ulaşabilmektedirler.

Yine proje kapsamında görme engelliler için Türk Telekom’un geliştirdiği 2017 yılında para tanıma, 3 Aralık 2020 yılında ise ilaç barkodu tanıma özelliklerini içeren uygulama hayata geçirilmiştir. Uygulamadaki para tanıma özelliği sayesinde kullanıcılar, kağıt paraları kameraya göstererek 1 saniye içerisinde paranın değerini sesli olarak öğrenebilmekte, aynı şekilde RxMediaPharma İnteraktif İlaç Bilgi Kaynağı iş birliği ile 6.000’den fazla ilacın prospektüsüne sesli erişilebilmektedir. Görme engelliler ana menüdeki ilgili fonksiyonu etkinleştirerek, telefon kamerasının ilaç kutusundaki barkodu tanıması ile temel bilgileri sesli dinleyebilmektedirler. Bu özellikler sayesinde görme engelli bireyler bir başkasına ihtiyaç duymadan güvenle alışveriş yapabilmekte ve ilaçların kullanımı ile ilgili temel bilgilere ulaşabilmektedirler.

Telefon Kütüphanesi ve GETEM e-Kütüphanesi’ne gönüllü katkıda bulunarak görme engellilerin daha çok kitaba ve bilgiye ulaşmasını sağlamak isteyen herkes, Türk Telekom’un geliştirdiği "Kitaplara Ses" uygulamasını iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlara ücretsiz indirerek kolayca kitap seslendirebilir.

Görme engelliler "Telefon Kütüphanesi"ne sabit telefonlardan 0800 219 91 91'i arayarak veya Türk Telekom Telefon Kütüphanesi'ni indirerek ulaşabilirler.

GETEM: 0212 - 359 76 59 / 0212 359 75 38

www.getem.boun.edu.tr


Ücretsiz

İlginizi Çekebilir

ArayanıBil Plus

ArayanıBil Plus
9,90TL

Aylık

Çağrı Yönlendirme

Çağrı Yönlendirme
Ücretsiz

Çağrı Engelleme

Çağrı Engelleme
5,49TL

Aylık