Ana İçeriğin Başı

Bilgisayar ve İnternetin Olmazsa Olmaz Tamamlayıcı Parçaları Nelerdir?

Şimdi teknolojiden yararlanma zamanı!

Bugünkü konumuzda bilgisayar ve internet kullanımı için bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz. Artık bilgisayarlar küçüldü ve taşınabilir hale geldi, bunlara da yeni bir isim verdik: Dizüstü Bilgisayar ya da Laptop.

Öncelikle evdeki televizyonlarımız gibi her modelin kendine ait açma kapama tuşu olduğunu unutmayalım. En genel kullanımda sağ üst köşedeki tuş açma tuşudur. Buraya basarak bilgisayarımızı açabiliriz. Bastık, bekledik ve açılmadıysa belki de şarjı bitmiştir. Dizüstü bilgisayarlar şarj edilebilir pille çalışır. Pili doldurmak için şarj kablosunu prize takıyoruz.

Bilgisayarın olmazsa olmazı bir de mouse var yani fare. Fareyi bilgisayarın kumandası gibi düşünebiliriz. Fareyi hareket ettirdiğimizde ekrandaki ok da hareket eder. Ok ile seçim yapmak istediğimizde farenin üzerindeki sol tuşa iki kez basmamız gerekiyor, buna da tıklama diyoruz.

Bilgisayara bir yazı yazmak istediğimizde klavyemizi bir kalem gibi kullanarak üzerindeki harflere basıyoruz. Bilgisayarlar günümüzde en çok internete girmek için kullanılıyor.

Öncelikle bir modeme ihtiyacımız var. Modemler kablolu ve kablosuz olmak üzere ikiye ayrılır. Kablosuz modem ile bağlanıyorsak eğer şifresini bilmemiz gerekiyor. Yani aslında izinsiz kullanılmasın diye modemin kilidi var gibi düşünebiliriz.

Bu modemin şifresini kablosuz ağ işaretinin kutucuğuna yazınca internete bağlanmış ve kullanmaya hazır oluyoruz. Şimdi hemen internete bakıp yarın havanın nasıl olacağına bakabiliriz.