Ana İçeriğin Başı

İnterneti Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Şimdi teknolojiden yararlanma zamanı!

Bugünkü konumuzda hayatımızı kolaylaştıran interneti güvenli kullanabilmek için nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakacağız.

Öncelikle bilmemiz gereken en önemli konu internetten edindiğimiz her bilginin doğru olmadığı. Merak ettiğimiz bir bilgi varsa doğruluğundan emin olmamız için en az 3 kaynağa bakmamız gerekebiliyor bazen. Buranın herkesin istediğini yazabildiği bir alan olduğunu bilmeliyiz. Yani sonsuz bir bilgi havuzu içinde doğrular da var yanlışlar da.

Çocuklarımızı ve ailemizi şiddet veya müstehcen içerikli uygunsuz ve zararlı sitelerden korumalıyız. Bunun için Türk Telekom'un sunduğu güvenli internet aile şifresi özelliğini kullanabiliriz. Böylece çocuklarımızın girmesini istemediğimiz bir siteye girmesini engelleyebiliriz.

Güvenliğimiz için internet üzerinden tanışıp konuştuğumuz kişilerle özel ve şahsi bilgilerimizi paylaşmamalıyız. Özellikle de kendini polis, avukat, banka memuru olarak tanıtan kötü niyetli insanlarla karşılaşabileceğimizi asla unutmamalıyız. Dikkat etmemiz gereken bir diğer konu ise fotoğraf ve video paylaşımı.

İnternet ortamında fotoğraf ve video paylaşmadan önce dikkatlice düşünmeliyiz. Bu paylaşımlarımızı görmesini istemeyeceğimiz kişilerin de görebilme ihtimalinin var olduğunu bilmeliyiz.

Tanımadığımız birinden e-posta aldığımızda açmadan önce güvenli olup olmadığını sorgulamalıyız. Reklam olduğunu düşündüğümüz her e-postayı da açmamalıyız. Bir de internet üzerinden ulaştığımız özellikle e-posta, sosyal medya hesabı, e-devlet gibi şifrelerimizin kimse tarafından bilinmemesine dikkat etmeliyiz. Bu şifreleri belirlerken kimsenin tahmin edemeyeceği kelimeleri ya da rakamları kullanmalıyız. Örneğin şifre için doğum tarihimizi kullanırsak bizi tanıyan birisi bunu çabucak tahmin edecektir.

Şifre oluştururken kullandığımız kelimelerin arasına sayılar da eklemek güvenli bir şifre olmasını sağlayabilir.

Bir de internet üzerinden alışveriş var. İnternet sitesinin güvenli olup olmadığını kabul etmeden kredi kartı ve hesap bilgilerimizi vermemek en doğrusu. Böyle durumlarda kapıda ödeme seçeneğini tercih edebiliriz. Tüm bunlara dikkat ettiğimizde internette keyifli ve güvenli bir şekilde vakit geçirebiliriz.