Ana İçeriğin Başı

İnternetin Mektubu, E-posta Nedir?

Şimdi teknolojiden yararlanma zamanı!

Bu videomuzda yeni nesil mektuplaşmadan bahsedeceğiz. Bu sayede internet üzerinden sevdiklerimizle haberleşebileceğiz.

E-posta adresini ev adresi gibi düşünebiliriz. Bize gönderilen mektuplar, resimler ya da videoları bu adresten takip edebiliyoruz ve biz de başka birinin adresine e-posta gönderebiliyoruz. Ayrıca e-posta göndermenin dışında da internetteki bir çok işlemde de kullanacağız. Bu yüzden almış olduğunuz adresleri ve şifrelerini mutlaka aklımızda tutmalıyız.

E-posta adresi almak için www.gmail.com adresine gidebiliriz. Sayfa açıldığında mavi ile yazan "Hesap oluştur" a basıyoruz. Burada bulunan formu dolduruyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli konu "Kullanıcı Adı" yani e-posta adresimizi belirlemek.

Belirlerken isim ve soyadımızdan oluşmasını tercih edersek bize ulaşmak isteyenlerin adresimizi bulmasını kolaylaştırmış oluruz. Ayrıca bunu yaparken "ş", "ı", "ö", "ğ", "ü" harflerini kullanamayacağımızı da bilmeliyiz.

Bizimle aynı isme sahip başkaları da bu adresi almışsa, isim ve soyadımızın arasına nokta ya da sonuna rakam ekleyerek kullanıcı adımızı farklılaştırabiliriz. Daha sonra e-postalarımızı bizden başka kimsenin görememesi için güçlü bir şifre belirlememiz ve şifreyi unutmamamız gerekiyor. Anca şifremiz kolay tahmin edilebilecek bir şey de olmamalı. Örneğin 1234 veya doğum tarihimiz gibi.

Formu doldurduktan sonra "sonraki adım" a basarak ilerliyoruz. Karşımıza çıkan kullanım koşullarını okuyup onayladıktan sonra e-posta adresimizi almış oluyoruz.

Belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifremizle giriş yapıyoruz, ilk gördüğümüz ekran bize gelen e-postaları takip edebileceğimiz gelen kutusu. Sol taraftaki e-posta yaza tıklıyoruz. Açılan kutudaki alıcı kısmına tıpkı mektupta olduğu gibi göndereceğimiz kişinin e-posta adresini yazıyoruz. Konu kısmına ise ne anlatmak istediğimizle ilgili ipucu. Bir alt kısmına mesajımızı yazabiliriz. Bilgisayarda kayıtlı bir fotoğraf ya da video eklemek istersek alttaki kamera tuşuna basıp resmi seçip ekleyebiliyoruz. Artık e-postamızı gönderebiliriz. Bize başka sorularınız olursa artık nasıl gönderebileceğinizi biliyorsunuz.