Ana İçeriğin Başı

E-Devlet Nedir?

Şimdi teknolojiden yararlanma zamanı!

Bugünkü videomuz bittiğinde devlet kurumlarıyla ilgili bir çok işlemimizi internet üzerinden kolayca yapabileceğiz. Hadi o zaman bir an önce başlayalım.

Tek ihtiyacımız bir e-Devlet şifresi. e-Devlet şifremiz yoksa bize en yakın PTT'ye gidip kimliğimizi göstermemiz yeterli. Bize verilen kağıdın üzerindeki şifre ile e-Devlet'e giriş yapabiliyoruz.

e-Devlet sistemine giriş yaparak devlet kurumlarında kayıtlı tüm bilgilerimize ulaşabiliyoruz. Yani ikametgah bilgileri, SGK bilgilerimiz, çalışma sürelerimiz gibi kişisel verilerimizi bu sistem üzerinden görüntüleyebiliyoruz. Bu yüzden e-devlet şifremizi not almalı ve kimseyle paylaşmamalıyız. Eğer hali hazırda bir e-Devlet şifremiz varsa, bu sisteme biraz daha yakından bakabiliriz.

İnternet adresimiz www.turkiye.gov.tr sayfa açıldıktan sonra sağ üst köşedeki "sisteme giriş" butonuna basıyoruz. T.C kimlik numaramızı ve şifremizi yazıp sisteme giriş yap butonuna tıklıyoruz. Sisteme giriş yapmak aslında bu kadar kolay.

Şimdi bir kaç örnekle burada neler yapabileceğimize bir bakalım. E-Hizmetler yazan kısımda işlem yapmak isteyeceğimiz tüm kurumlar alfabetik sıra ile dizili. Örneğin; ikametgah almak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nü buluyoruz. Altında yazan başlıklar içinden yapmak istediğimiz işlemi seçiyoruz, yani ikametgah belgesi almak için ikametgah ve diğer adres bilgisi sorgulama başlığına tıklıyoruz. Karşımıza çıkan ekrandaki bilgilendirme yazısını okuyoruz ve bunu okuduğumuzu onaylıyoruz. Devam butonuna bastıktan sonraki ekranda bu belgeyi neden aldığımızı belirtiyoruz. Sorgula dediğimizde ikametgah belgemiz hazırlanacaktır. Çıktısını alarak gerekli kuruma ibraz edebiliriz.

Bir de SGK hizmet dökümümüzü nasıl görüntüleyeceğimize bakalım. Yine E-Hizmetlere tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumu altındaki başlıklardan "SGK Tescil ve Hizmet" dökümünü seçerek bu kuruma ait tüm bilgilerimizi sorgulayabiliriz. Sisteme daha sonra girdiğimizde bu işleme hızlıca ulaşabilmek için "Favori hizmetlerime ekle" diyerek kısa yol oluşturabiliriz.

Böylece bir dahaki gelişimizde ismimizin olduğu yere tıklayarak "Favori hizmetlerimi" seçerek buraya kolayca ulaşabiliriz. Ya da burada bulunan arama kutucuğuna işlemle ilgili bir iki kelime yazarak da sorgulama yapabiliriz. İlgili konular öneri olarak da karşınıza çıkacaktır. e-Devlet'i kullanarak yapabileceğimiz daha sayısız işlem var ama şimdilik bu kadar.