Ana İçeriğin Başı

Akıllı Telefonu Nasıl Kullanırım?

Şimdi teknolojiden yararlanma zamanı!

Eskiden sadece arama yapmak için kullandığımız telefonlar, şimdi çok daha akıllandı.

Peki, ne gibi özellikleri var bu akıllı telefonların? Hadi biraz daha yakından bakalım. Öncelikle onları neredeyse küçük bir bilgisayar gibi kullanabiliyoruz. Üzerindeki kamera ile fotoğraf ve video çekebiliyoruz. Dilediğimiz zaman müzik dinleyip video izleyebiliyoruz.

Kablosuz ağları kullanarak veya GSM operatörünün sağladığı hizmetle telefonumuzdan internete girebiliyoruz. Böylece e-postalarımızın takibini bile yapabiliyoruz. Yani bilgisayarda yapabildiğimiz bir çok şeyi akıllı telefonumuzdan da yapmak mümkün artık.

Bunun içinse işimizi biraz daha kolaylaştıracak telefonumuza özel uygulamalar var. Uygulamaları internetteki sitelerin telefon için uyarlanmış hali gibi düşünebiliriz. Örneğin sosyal medya hesaplarımız, Facebook, Instagram’ın telefonda daha rahat kullanılabilmesi için uygulaması bulunuyor. Böylece biz de sosyal medya hesaplarımıza gelen mesaj ve bildirimleri kolayca takip edebiliyoruz. Öncelikle bu uygulamaları telefonumuza indirmemiz gerekiyor tabi. Bunun için internete bağlı olduğumuzdan emin oluyoruz, daha sonra uygulamaların olduğu mağazaya gidiyoruz.

Uygulama indirme mağazasının adı telefonumuzun markasına göre değişebiliyor. Arama kutucuğuna istediğimiz uygulamanın adını yazıp uygulamayı buluyoruz ve yükleyebiliyoruz. Böylece yüklediğimiz her uygulama ile birlikte telefonlarımıza bir özellik daha katabiliyor ve onları daha da akıllı yapabiliyoruz. Bu uygulama içinde işimize yarayabilecek bir kaç örneğe bakalım.

En yaygın kullanılanlardan biri ‘Whatsapp’. Bu uygulamayı telefonumuza yükledikten sonra bir kere telefon numaramızı girerek istediğimiz kişi ile mesajlaşıp görüntülü konuşma yapabiliyoruz. Hesabımızın bulunduğu bir çok bankanın mobil uygulaması da mevcut. Bunları da telefonumuza yükleyerek bankacılık işlemlerimizin bir çoğunu evden çıkmadan veya hiç sıra beklemeden yapabiliyoruz. Ben de şimdi fatura ödemelerimi akıllı telefonumda internet üzerinden yapacağım.

​​​