Ana İçeriğin Başı

Instagram Nasıl Kullanılır?

Şimdi teknolojiden yararlanma zamanı!

Instagram, günümüzde en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri. Evimize gelen misafirlere, akrabalarımıza ya da dostlarımıza göstermek için sakladığımız fotoğraf albümünün internet hali diyebiliriz. Artık internete bağlıysak çektiğimiz fotoğraf ve videolarımızı instagram ile anlık olarak başkaları ile paylaşabiliri ve başkalarının paylaştığı fotoğrafları da görebiliriz. Bunun için bir akıllı telefonumuz ve Instagram hesabımızın olması yeterlidir.

Hadi gelin şimdi Instagram hesabı alalım. ilk olarak Instagram'ı açıyoruz. Telefonla ya da E-posta yoluyla kaydol yazısına basıyoruz ve bize ait olan e-posta adresimizi kutucuğa yazıyoruz. En az 6 haneli olacak şekilde bir şifre belirleyerek boşlukları dolduruyoruz. İstersek başkalarının bizi kolayca tanımasını sağlamak için şimdiden bir fotoğrafımızı ekleyebiliriz. İleri tuşu ile devam edip hesabı açmış oluyoruz.

Şimdi de kullanımına bakalım. Önümüze çıkan ilk ekran ana sayfa ekranı, buraya ev tuşuna basarak da gelebiliyoruz. Instagram'ı ilk kez kullanacağımız için öncelikle tanıdıklarımızı kişi listemize ekleyerek başlayabiliriz. En alttaki büyüteç işaretine basıp buraya arkadaş olarak eklemek istediğimiz kişinin ismini yazıyoruz.

Çıkan sonuçlar içinden aradığımız kişiyi bulunca "Takip Et" tuşuna basarak ona arkadaşlık isteği göndermiş oluyoruz. Eğer o da bizimle arkadaş olmak istiyorsa kabul ediyor ve bizi takip ediyor. Sonrasında paylaştığı tüm fotoğraf ve videoları görebiliyoruz.

Büyütecin yanındaki + işaretine basarak istediğimiz zaman telefonumuzda hazırda bulunan fotoğrafları seçerek paylaşabiliyoruz. Ya da geri ve anlık fotoğraf veya video paylaşımı yapabiliyoruz. Fakat burada unutmamamız gereken konu bu fotoğrafları internete yükledikten sonra herkesin görebileceğini bilmek ve bunu düşünerek paylaşım yapmak. Paylaşılan bir fotoğrafın üzerine iki kez tıkladığımızda ya da altındaki kalp tuşuna bastığımızda bu beğenmek anlamına gelir. İstersek yanındaki baloncuk işaretine basarak fotoğraf ile ilgili bir yorum da yapabiliyoruz. Bizimle ilgili yapılan tüm yorumları ve beğenileri de yine en alttaki kalp işaretine basarak topluca takip edebiliyoruz.

Fotoğrafımızın olduğu yere tıklayarak da paylaştığımız tüm fotoğraflara topluca bakabiliyoruz. Beğenmediğimiz bir fotoğraf olduğunda silmek için önce fotoğrafa basıyoruz sonra üç noktaya basıp "sil" yazısına tıklıyoruz. Bu uygulamanın bir özelliği daha var, tanıdıklarımıza özel mesaj gönderebiliyoruz. Bunun için de sağ en üstteki "ok" tuşuna basarak göndermek istediğimiz kişiyi seçip mesajımızı yazıyoruz. Aile fotoğrafımızı da beğenen ne çok kişi oldu.