Ana İçeriğin Başı

Türk Telekom Mobil Ödeme

​​​

Türk Telekom Mobil Ödeme servisi ile anlaşmalı üye işyerlerinden kredi kartına ihtiyaç duymadan sadece cep telefonu numaranız ile mobil faturanıza yansıtarak ya da TL bakiyenizi kullanarak alışveriş yapabilirsiniz.

Türk Telekom Mobil Ödeme servisinden faydalanabilmek için; hattınızın mobil ödemeye açık olması, bireysel hat olması ve size atanan kullanıcı limitini aşmamanız gerekmektedir. Bahis ödemeleri sadece ön ödemeli hatlar için açıktır.

Anlaşmalı üye işyerlerinde ödeme seçenekleri arasından Türk Telekom Mobil Ödeme'yi seçerek ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Telekom Mobil Ödeme güvenlik açısından belirli kriterleri sağlayan bireysel faturalı veya faturasız Türk Telekom aboneleri tarafından kullanılabilir. Servisi kullanmak için Türk Telekom hattının mobil ödemeye açık olması gerekmektedir.

Türk Telekom Mobil Ödeme ile App Store, Google Play, Huawei AppGallery, Samsung Galaxy Store, İstanbulkart, Spotify, Tramer (Hasar Sorgulama Servisi), PUBG Mobile, Zula, Leauge of Legends, Metin2, Joygame, Playstore.com, Muud, Tivibu Go ve SGK ödemelerinin yanı sıra çeşitli dijital içerik ve oyunlarda güvenle alışveriş yapılabilir.

Türk Telekom Mobil Ödeme, telefon modeli bağımsız olarak tüm telefon modellerinde kullanılabilir.

Kurumsal tarifedeki aboneler sadece Tramer servisinden faydalanabilmektedir. Tramer dışındaki diğer servislerden faydalanamamaktadırlar.

Hattınız mobil ödeme kullanımına kapalı ise MOBILODEME KAYIT yazıp 5555'e kısa mesaj atarak, Mobil Online İşlemler uygulaması üzerinden ya da 444 11 15'i arayarak kolayca hattınızı mobil ödemeye açtırabilirsiniz.

Mobil ödemeyi kullanmak istemiyorsanız 444 11 15'i arayarak ya da MOBILODEME IPTAL yazıp 5555'e kısa mesaj atarak hattınızı mobil ödemeye kapattırabilirsiniz.

Hattınız mobil ödemeye kapalı olsa bile yasal izin kapsamında Google Play / App Store'dan alışveriş yapabilirsiniz. Yaptığınız alışveriş sonrasında mobil ödeme kolaylığından diğer platformlarda da faydalanabilmeniz için mobil ödeme servisiniz otomatik olarak aktif hale getirilmektedir. Ayrıca, abonelikli işlemlerinizde mobil ödemenizi işlemi gerçekleştirdikten sonra kapatmış olsanız bile abonelik tutarınızın yansıyacağı her ayın ilgili günü mobil ödemeniz tekrar aktif hale getirilecektir.

Türk Telekom Mobil Ödeme servisi için maksimum aylık limit faturasız hatlar için 500 TL, faturalı hatlar için 400 TL'dir. Sadece faturalı hatlar için yeni hat aktif edildikten sonraki ilk 4 ay limit 50 TL ile sınırlıdır. Faturalı kullanıcılarda, kullanıcıların ödeme performansına göre kullanıcıya özel aylık limit değerleri atanmaktadır.

Hayır. Mobil ödeme limiti kullanıcıların ödeme performanslarına göre otomatik güncellenmektedir. Faturasız hatlar için maksimum limit 500 TL iken faturalı hat kullanıcıları için maksimum limit 400 TL’dir.

Türk Telekom Mobil Ödeme ile satın alma işleminizi gerçekleştirdikten sonra işlemi gerçekleştirdiğiniz üye işyeri tarafından onay verildikten sonra iade yapılabilir.

Mobil ödeme işlemi yapılan aylarda verilen hizmet karşılığında faturanıza yansıyacak ya da bakiyenizden düşecek olan 2 TL'lik kullanım bedelini ifade etmektedir. Mobil ödeme işlemi yapılmayan aylarda kullanım bedeli alınmaz.

Türk Telekom Mobil Ödeme ile yapılan alışverişlerde ürün bedeli faturasız hatlarda TL bakiyesi, faturalı hatlarda ise Türk Telekom mobil faturası aracılığıyla tahsil edilmektedir. İlgili fatura döneminin son ödeme tarihine kadar ödemenizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Türk Telekom Mobil Ödeme ile satın alınan ürünler, Özel İletişim Vergisi (ÖİV)'ne tabi değildir.

Türk Telekom Mobil Ödeme ile faturalı hattınızla alışveriş yapmanız durumunda servis & hizmet veya ürün bedelleri için mobil faturanıza ekstra vergi yansımaz. Türk Telekom Mobil Ödeme ile satın alınan ürünler, Özel İletişim Vergisi (ÖİV)'ne tabi değildir. Faturasız hattınız ile alışveriş yaptığınızda servis & hizmet veya ürün bedeli vergileri için hattınıza ait bakiyeden ekstra tahsilat yapılmaz.

Türk Telekom Mobil Ödeme ile ilgili yaptığınız harcama tutarları takip eden fatura dönemindeki Türk Telekom mobil faturanıza yansımaktadır. Türk Telekom Mobil Ödeme harcamaları taksitlendirme yapılarak ödenememektedir.

Türk Telekom Mobil Ödeme kullanırken göndermiş olduğunuz mesajlar hatalı olabilir, kullanım limitlerinizi doldurmuş olabilirsiniz veya faturanızı ödememeniz durumunda hattınız mobil ödeme kullanımına izinli olmayabilir. Daha fazla bilgi alabilmek için 444 11 15'i arayabilirsiniz.

Türk Telekom Mobil Ödeme ile ilgili yaptığınız harcama tutarları, takip eden fatura dönemindeki Türk Telekom mobil faturanıza yansımaktadır. Türk Telekom faturanızda yer alan operatör hizmet bedelleri aynı faturada tahsil edilmektedir. Bu nedenle bu bedeller ayrı ayrı tahsil edilememektedir.

Türk Telekom Mobil Ödeme ile yaptığınız alışverişleri Türk Telekom mobil faturanızın ana sayfasında veya fatura detay bilgisi kısmından takip edebilirsiniz. Dilerseniz 444 11 15 no’lu Çağrı Merkezini arayarak ya da Mobil Online İşlemler uygulaması aracılığıyla Türk Telekom Mobil Ödeme ile yapmış olduğunuz alışverişleriniz ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Satın alınan hizmet veya ürünlerin sorumluluğu satıcı firmadadır. Bu durumda takip için satın alma yaptığınız firma ile temasa geçmeniz gerekmektedir.

Türk Telekom Mobil Ödeme ile ilgili şikâyetlerinizi 444 11 15 no’lu Çağrı Merkezi numaramızı arayarak iletebilirsiniz. Yaptığınız alışverişlerle ilgili şikâyetlerinizi ise alışveriş yaptığınız firmanın müşteri hizmetlerini arayarak iletebilirsiniz.

Telefonunuz veya SIM kartınız kaybolursa ya da çalınırsa hattınız ile işlem yapılması mümkün olacağından eş zamanlı olarak Türk Telekom Mobil Ödeme de kullanılabilir. Bu durumda hemen 444 1 444 no’lu Türk Telekom Müşteri Hizmetleri'ni arayıp hattınızı geçici süre için kapatmanız gerekmektedir.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Türk Telekom mobil ailesine katılmak için hemen formu doldurun

Numaranızı taşımak veya yeni hat almak için formu doldurun, 4.5G uyumlu sim kartınızı ayağınıza getirelim.