Ana İçeriğin Başı

​ IP numarasi, internete her girişte kullanıcıya sistem tarafından atanan bir nevi kimlik numarasıdır. Bu sayede bilgisayarlar arası veri iletişimi mümkün kılınır.

IP (internet protokol) numaraları protokol kapsamında sınırlı olduğundan normalde her bağlantı için dinamik yapıda rastgele atanmaktadır. Yani internetten çıkıp tekrar girdiğinizde IP numaranızın değiştiğini görürsünüz. Eğer bu numaranın size özel tanımlanarak hiç değişmemesine ihtiyacınız varsa, internet bağlantınıza ek olarak Statik IP ürününü kullanmanız gerekir. Bu durumda size atanan IP numarası bir başka kullanıcıya atanmaz ve her zaman bileceğiniz bu sabit IP numarasını internet dünyasında bir nevi adres olarak kullanabilirsiniz.

Statik IP bilgisayarınıza değil, bağlantıyı yaptığınız modeme verilir. Böylece aynı modemden bağlantı yapan birden çok bilgisayar kullanımları için de statik IP hizmeti geçerlidir.

Statik IP genellikle; bilgisayara uzaktan erişim, oyun sunucusu, web - alan adı hizmeti, e-posta sunucusu, uzaktan masaüstü yönetimi, FTP hizmeti, video konferans, VoIP, VPN gibi uygulamalar için kullanılmaktadır.

Bu ve benzeri uygulamalar için atanacak Statik IP kullanımlarında güvenlik tedbirlerinin maksimum seviyede alınması gerekmektedir.

1 Eylül 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Statik IP hizmetinin fiyatı vergiler dahil aylık 29,90 TL'dir.

DSL Aboneleri İçin
Statik IP Türü Aylık Fiyat
Tekli Statik IP 29,90 TL
Yıllık Tekli Statik IP 299 TL


G.SHDSL Aboneleri İçin
Statik IP Türü Aylık Fiyat
2'li Statik IP 13,76 TL
4'lü Statik IP 20,41 TL
8'li Statik IP 30,61 TL
16'lı Statik IP 45,90 TL
32'li Statik IP 71,42 TL
64'lü Statik IP 102,03 TL
128'li Statik IP 127,54 TL
256'lı Statik IP 153,05 TL

Tüm fiyatlara KDV (%18) ve ÖİV (%7,5) dahildir.​​​​​​​​​​​​​ ​​​

​​​​​​​​​​​​​